DAC PCM 63
Był już DAC z PCM1704, był z AD1865 i wszystkie moje DACe z przetwornikami R2R były sterowane filtrem DF1706. Jego zalety to pełna współpraca z 24bitowym PCM1704, dostępność oraz obsługa gęstych formatów.
Duet R2R i DF1706 spisuje się dobrze, ale bepośrednie porównanie z innymi konstrukcjami np DAC Parasound HD1600, CD Pioneer PD93 i innymi uwidocznił różnice w równowadze tonalnej oraz w charakterze brzmienia basu. Dla dociekliwych - różnice nie są duże, ale dla niektórych osób są bardzo ważne i decydują o wyborze danej konfiguracji
Łatwo zauważyć, że w/w wymienione, ale tez i inne słuchane DACe i CD były oparte o rózne filtry i różne przetworniki.

Wybór jednego filtra był niemożliwy na wstępnym etapie projektowania. Wynikało to z małej dostępności i braku możliwości oceny ich brzmienia w warunakch porównywalnych filtrów innych niż DF1706.
Nieoczekiwanie kolega Józek użyczył prostego DACa z możliwością aplikacji róznych filtrów. Posłuchałem SM5813, SM5842, SM5843, DF1700 a w dacu Parasounda filtra PDM100.

W ten sposób powstał DAC PCM63 na którym można posłuchać wielu róznych filtrów. Oczywiście do ich zmiany i poprawnego ustawienia należy posiadać nieco wiedzy. A potem to już odsłuchać je i wybrać na stałe według własnego upodobania
Czyli filtr można sobie wybrać - jaki mamy taki wstawimy, jedynie aby był zgodny z tutaj wskazanymi. Do wymienionych powyżej dochodzi jeszcze możliwość obsługi SM5847 i planowana obsługa PMD200.

Wbór przetwornika również miał swoją historię, ale w skrócie to autor odsłuchał fabryczne urządzenie uzbrojone w kilka PCM63, które zrobiło na nim wrażenie.

DAC ma gniazdo pod odbiornik USB Amanero oraz eletroniczny przełącznik źródeł USB/SPDIF. Znakomicie poszerza to możliwości przyłączenia źródeł.
Płytka części cyfrowej jest czterowarstwowa.
Część analogowa to monokanały na osobnych płytkach. Całość dyskretna. Zastosowano filtr typu GIC w konfiguracji zaproponowanej przez Burr-Brown a nocie AB-026.

Część analogowa składa się z czterech bloków. Posiada dwustopniowy zasilacz. Oba stopnie zasilacza zostały umieszczony blisko układów co ułatwiło poprowadzenie mas czystej i brudnej jak również skróciło ścieżkę zasilania do minimum.
Na zdjęciu powyżej działający DAC, a na zdjęciu poniżej jeden kanał częsci analogowej.

2017-07-05
Powstał filtr zbudowany na fpga, którego sercem jest program napisany przez kolegę Olog. Filtr umieszczony jest na płytce pasującej do rozszerzonego gniazda filtrów na głównej płycie. Filtr automatycznie dobiera jego prace dla częstotliwości 44.1/48 i 88.2/96. natomiast dla częstotliwości 176.4/192 działa z pominieciem filtracji - jako NOS.

Dokumentacja - pisz emaila.
Potrzebujesz takiego DACa? Napisz emaila.