Przedwzmacniacz RIAA
Poniżej prawdziwy rodzynek.
Od jakiegoś czasu "chodził" za mną przedwzmacniacz RIAA.
Po kilku próbnych wersjach powstał niniejszy projekt.
Zamiarem było wykonanie przedwzmacniacza na elementach dyskretnych z pasywną korekcją RIAA.
I taki powstał. Przedwzmacniacz składa się z czterech bloków, a dostępne możliwości regulacji pozwalają na dopasowanie do wielu typów wkładek.
Pierwszy stopień pracuje bez sprzężenia zwrotnego. Posiada naturalne wzmocnienie większe niż standardowe stopnie tego typu. W moim egzemplarzu pozostawiłem większe wzmocnienie i nieco zmniejszyłem wzmocnienie następnego stopnia. Oczywiście jest dostępna mozliwość powrotu do wartości standardowych dla toru MC i MM.
Następnie pracuje główny stopień wzmacniający w postaci dyskretnego układu, który został mocno linearyzowany i obsługuje wkładki MM.
Za głównm stopniem wzmacniającym umieszczona została bierna korekcja RIAA. Ilość padów dostępnych na płytce umozliwia precyzyjne dobranie wartości filtra w miarę dostępnych elementów i zakładanej zgodności z krzywą RIAA.
Aby odseparować filtr RIAA od dalszych części systemu audio został zaprojektowany czwarty stopień. Jest to układ dyskretny ze wzmocnieniem bliskim jedności.
Przedwzmacniacz posiada dwustopniowy zasilacz. Pierwszy stopień został umieszczony na osobnej płytce, co daje mozliwość umieszczenia transformatorów i pierwszego stopnia zasilania w osobnej obudowie.
Drugi stopień zasilacza został umieszczony blisko układów co ułatwiło poprowadzenie mas czystej i brudnej jak również skróciło ścieżkę zasilania do minimum.
Na zdjęciu powyżej działający przedwzmacniacz.

Dokumentacja:
-tutaj : schemat przedwzmacniacza-

Potrzebujesz zmontowany przedwzmacniacz gramofonowy? Napisz emaila.