tube DAC
Mam kilka daców i słucham ich o róznych porach w zależności od nastroju. Gra PCM63, AD1865 i PCM1704, a czasami AK4490. Kolejność jest przypadkowa. Wszystkie one część analogową mają tranzystorową.
Z jednej strony koledzy opisują swoje wrażenia ze słuchania DACów z analogowym stopniem w postaci lamp.
A z drugiej strony w szufladach nazbierało się wiele podzespołów do samodzielnej budowy własnego DACa z lampami.

Po przymiarce okazało się, że dotychczasowe DACe w obudowie w której usiłujemy zmieścić gabarytowo duże podzespoły toru lampowego zabierają sporo cennego miejsca.
Z braku realnych alternatyw i z powodu posiadania obudowy z Moduszop o wysokości 2u (czyli 8cm), ale o małej głębokości postanowiłem wykonać daca z przeznaczeniem do lampizacji.

Nie eksperymentowałem zbyt dużo. Wzór zaczerpnąłem z mojego pierwszego daca z dwoma PCM63.
Podstawowym założeniem był montaż daca bokiem na sztorc, tak aby zajmował mało mejsca. Dlatego też zmieniłem proporcje płytki na długą i wąską, umieściłem złączki tak aby łatwo można było go zmontować i umieściłem otwory montażowe w miejscach pasujących do obudowy Moduszopa. Z braku miejsca zrezygnowałem z gniazda na odbiornik USB, bo ten można zamontować w obudowie oddzielnie. Pozostawiłem podwójne gniazdo na róże filtry oraz pozostawiłem możliwość zmiany fitrów.
DAC posiada gniazda dla PCM63 , ale jak pamiętacie posiadam przejściówki aby w to gniazdo zaaplikować AD1865 SMD lub PCM1704.

Prototyp jest bardzo udany. Wkradły się tylko dwa malutkie błędy które łatwo skorygować. Płytka jest czterowarstwowa.

Jak już DAC został uruchomiony to przyszła pora na lampy. Obecnie gra to co szuflada dała, czyli wkwa na ECC83 NOS. Zasilanie ok 270v. Anodowe na RCRCRC. Żarzenie zmienne 12volt. Rezystor konwersji 68om.
Zdjęcia lampowego daca poniżej.

Z dacem powstała ultra budżetowa uniwersalna analogówka do daców R2R na układach scalonych. Analogówka posiada filtr Linear-Phase (Third Order) oraz symetryzator (inny niż dedykowane). O tym napiszę w kolejnej zakładce.
W razie pytań napisz emaila.